Silvestr v Užanském národním parku s Zakarpati.cz

Letošní silvestrovská akce bude víc na pohodu než ty předchozí, přesto na své si přijdou i ti z vás, kteří vyžadují něco akčnějšího, lyžaři i milovníci sněžnic, budeme méně přejíždět a lépe bydlet a jíst (tradiční poctivá domácí lokální kuchyně), pít budeme místní živé pivo.

Budeme ubytováni v komfortním dřevěném rodinném hotýlku ve vesnici v Užanském národním parku. Odtud budeme podnikat výpravy za krásnou přírodou, starou lidovou architekturou a spa procedurami.

Uvidíme památky UNESCO, technický zázrak z XIX. století, navštívíme místa těžkých bojů I. světové války i místa spojená s československým obdobím… a samozřejmě se ponoříme do nitra nádherné přírody biosferické rezervace UNESCO.

Pro zájemce bude koupání v čanu, saunování a další lázeňské procedury. Skrytým trumfem, jak doufám, budou speciální masáže.

Naplánoval jsem výlety pro méně zdatné turisty i náročné pochody, přičemž každý si může zvolit alternativní program.

Silvestrovský večírek je samozřejmostí !

Na místě budou k zapůjčení sněžnice, sněžné skútry a pro případ absence sněhu i kola a terénní čtyřkolky. Součástí programu je výlet terénním autem.

V docházkové vzdálenosti od hotelu je sjezdovka. Je trochu divočejší a využívají jí spíš jen místní. V případě zájmu vás ale můžeme odvézt / odvážet na sjezdovku evropských parametrů. 

Zejména turistická část programu hodně závisí na počasí, přání a zájmu účastníků akce, proto budou na každý den připraveny různé varianty.

Jako vždy ale bude možnost přijet dřív, já vás velmi levně ubytuji v Užhorodu a zajistím zajímavý program.

Stejně jako u předchozích silvestrovských akcí bude na závěr koupání v termálech. Toto ale bude tentokrát jako dodatečný program pro zájemce, kteří budou chtít zůstat o den déle.

Pokud nebudete mít čas s námi odjet do hor 29.12. můžete se přidat později, vyzvednutí na nádraží v Užhorodu a transfer do hor je zajištěn i na 30. a 31.12.

Akce bude komorní a předpokládaný počet účastníků je do 20 lidí.

Jak už je tradicí, na účastníky čeká nejméně jedno příjemné překvapení!

Základní část pobytu je v termínu od 29.12.2019 do 02.01.2020
objednávkový formulář / cena 4 500 CZK

Video z starší mnou pořádané silvestrovské akce. Protože letos bude jiný program, je video jen orientační. Nicméně přikládám právě tenhle kousek, protože některá místa a část programu se překrývají s letošním Silvestrem .

Program

Nultý den – 28.12. – úterý

Příjezdovým dnem je středa 29.12.2021. Pokud však chcete (nebo vám jinak nevychází doprava) jste vítáni už v úterý. Přes den vám poradím s programem, pomůžu vám s ubytováním a orientací v městě a večer si sedneme v místním minipivovaru. Služby průvodce jsou nultý den zdarma, ostatní náklady platíte v faktické výši. S ubytováním v Užhorodu vám pomůžu. Pokud byste chtěli přijet ještě dříve, rád vám poradím s programem nebo připravím a realizuji individuálku.

Příjezdový den – 29.12. – středa

Do Užhorodu se musíte dostat samostatně. S dopravou rád poradím. Pro většinu lidí bude příjezdový den středa 29.12. V Užhorodu vás budeme očekávat v dopoledních hodinách, vyzvedneme vás na nádraží, pomůžeme vám dát zavazadla do úschovny. Pak následuje prohlídka města s profesionálním průvodcem a vánoční trhy (pravoslavné Vánoce jsou na začátku ledna). Pokud vás prohlídka města nezajímá, můžete si udělat samostatný program.

Večer, předběžně v 19:30 vyjedeme do hor. Tam ubytování, kdo bude chtít, tak pivo apod.

Čtvrtek a pátek – 30.-31.12.

1. Výlet „karpatským Semmeringem“, Halič, Užocký průsmyk, pramen řeky Už, polonina Bukovská

Projedeme se vizuálně nejzajímavějším železničním úsekem v ukrajinských Karpatech. Z vlaku vystoupíme až na území historické Haliče, tam vám v obchůdku koupím štamprli vodky a pěšky vyrazíme zpět na Zakarpatí. Všichni společně dojdeme na Užocký průsmyk, kde bude výklad k tomuto historicky zajímavému místu.

Na Užockém průsmyku se rozdělíme. Skupina, kterou budeme nazývat „relax“, sestoupí do vesnice Užok a pomalu, s možnými občerstvovacími zastávkami se vrátí na ubytování.

Druhá skupina půjde složitější trasou, kterou zvolíme podle sněhových podmínek a zdatnosti účastníků. Možností je několik.

Pokud budou zájemci o lyžování, můžou jít samostatně lyžovat. Je možné jim organizovat za náklady transport na 2 lyžařská střediska.

Večer posezení v restauraci našeho mini hotelu, čany (zakarpatská lázeňská procedura). Pokud budou zájemci, objednám na hotel skvělého maséra).

2. Poznávací výlet, lyžování, výlet lanovkou

Pojedeme do zimního střediska Krasija. Kdo bude chtít lyžovat, může si půjčit lyže a den strávit na svahu (v podvečer bude zajištěn odvoz na hotel). Ostatní vyjedou lanovkou na horu Krasija. Pak si uděláme poznávací cestu po vesničkách v Užanském národním parku. Podle času sjízdnosti cest navštívíme dřevěné kostelíky, zbytky opevnění linie Arpad, napijeme se z minerálních pramenů, projdeme po místních vesničkách, možná stihneme i saunu.

Stejně jako u předchozího programu můžete zůstat v místě ubytování, odpočívat nebo se bavit.

3. Náročnější výlet na horu Čeremcha nebo na Bukovskou poloninu

Pokud budou zájemci je pro ně možné místo programu bod 2. zorganizovat náročnější pěší výlet. Bude hodně záležet na počasí, sněhových podmínkách, ale mohli bychom se vydat například na Čeremchu, na Bukovskou poloninu, nebo na některou z hor obklopujících vesnici Užok. Pro zájemce bude k dispozici omezené množství sněžnic k bezplatnému zapůjčení.

Silvestrovský večírek

Silvestrovský večírek bude v restauraci hotelu, kde budeme bydlet. Pustíme si muziku, dáme něco k zakousnutí a následná zábava pak bude záviset na nás všech. Jídlo je v ceně, jako bonus přidáme nějaký alkohol. Na rozdíl od minulých let, ale už nebude v ceně neomezená konzumace alkoholu.

V restauraci bude k zakoupení kvalitní pivo z místního minipivovaru.

Nový rok – 01.01.  – sobota

Nový Rok bude relaxačním dnem. Pro zájemce uděláme výlet UAZem k opuštěnému železničnímu tunelu a kratší procházku po okolí. Zbytek dne bude více méně volný program. Během něho můžete navštívit kostelík zapsaný na seznamu UNESCO, minerální prameny, místní lázně, napít se s místními v některém z víceúčelových vesnických obchůdků.

Pro zájemce bude venkovní opékání šašliku.

Pokud by byl zájem, můžeme vám zorganizovat dopravu na nějaké lyžařské středisko v okolí.

Odjezdový den – 02.01. – neděle

Odjíždět z ubytování budeme 02.01.2019 ráno nebo odpoledne, výběr záleží na každém z vás. Při odpoledním odjezdu plánujeme být v Užhorodu do 18. hodiny tak, abyste stihli podvečerní autobusy na Slovensko, případně dál do ČR.

Pokud si budete chtít pobyt v hotelu prodloužit, můžete, ale bylo by to vhodné nahlásit předem.

Dodatečný program – 03.01. – pondělí

Jak už se stalo dobrým zvykem, novoroční akci zakončujeme odpočinkem v termálním bazénu. Jde o volitelný program, u kterého platíte jen přímé náklady, nikoliv průvodce. Ty jsou 1 nocleh navíc, doprava a vstupné do bazenů.

Do termálů jedeme v městečku Berehovo. Berehovo je centrem maďarské kultury na Zakarpatí, a berehovské vinařské oblasti. Kdo není fanouškem koupání se v horké vodě, ten bude mít možnost prohlédnout si centrum města.

Podle času a vašeho zájmu přidáme další program. Osobně se přikláním k degustaci vína v některém z místních sklípků.

Pojďme spolu přivítat Nový rok 2022 v romantickém prostředí ukrajinských Karpat na bývalé československo-polské hranici.

Video u Užoského průsmyku, který byl součástí starší silvestrovské akce a kam půjdeme také letos.

Cena je  4500 CZK.

Registrujte se nezávazně už teď: https://forms.gle/ygeufVz86Lyb67D98

V ceně je:

 • Ubytování (od 29.12. do 02.01., tedy 4 noci)
 • Snídaně (počínaje 30.12., konče snídaní 02.01.)
 • Silvestrovský večírek, včetně jídla
 • Doprava z Užhorodu na ubytování 29.12. a zpět 02.01.
 • Doprava v rámci základního programu (výlet 1., a 2. a výlet UAZem tunel)
 • Povinné COVID pojištění
 • Hostina na silvestrovský večírek
 • Nějaký alkohol
 • Služby průvodců
 • Jako vždy přidáme i nějaké pozornosti a překvapení

V ceně nejspíš bude (zatím bez garance):

 • Degustace místního vína Čersegi
 • Degustace místních sýrů, brynzy
 • Ochutnávka slezské vařonky
 • Nějaké místní jídlo venku na ohni

V ceně není zejména:

 • Doprava z ČR a Slovenska do a z Užhorodu (poradím, vyzvedáváme na nádraží)
 • Jídlo vyjma výše uvedeného, tedy zejména obědy a večeře (s výjimkou večeře 31.12.)
 • Půjčovné lyží, sněžnic a jiného sportovního vybavení (několik sněžnic bude k dispozici zdarma)
 • Čany, sauny, masáže apod.
 • Vstupné do termálů, muzejí, hradů a další. Jedná se o nevelké částky. Do ceny nejsou zahrnuté, protože ne každý bude chtít vše absolvovat a je zbytečné abyste platili například vstup do termálního bazénu, pokud si místo toho půjdete prohlédnout centrum Berehova.
 • Pokud se půjde v Berehovu na degustaci vína, tak ta také nebude v ceně zájezdu. V této chvíli totiž ještě neznám kolik si budou účtovat za osobu..

Část programu bude volitelná a můžou s ním souviset dodatkové výdaje viz výše. Půjde zejména o vstup do areálu termálních lázní, doprava nad rámec základního programu. Na akci budeme 2 -3 průvodci a k dispozici budou auta. Pokud bude zájem, můžeme udělat různý alternativní program na přání. U takového programu jsou průvodci v ceně pobytu, ale bude nutné se složit na přepravu podle počtu účastníků. Tedy v ceně je to co +/- všichni čerpají stejně. U věcí kde je předpoklad, že je podstatná část z vás nevyužije, je lépe je do ceny pobytu nezahrnovat a nechat na každém ať si je hradí podle reálné spotřeba. Ze stejných důvodů nejsou v ceně obědy, večeře. Lidé totiž budou mít různý program, budeme jíst na různých místech a každý bude mít možnost si dát něco jiného. Kdo bude chtít šetřit, může se stravovat levně, kdo si bude chtít vyhodit z kopýtka, je to na něm.

Pokud vás zajímají ceny vstupného a dalších věcí, které nejsou v ceně, napište mi, ověřím jaké jsou aktuální ceny a pošlu vám je.

Podmínky účasti:

 1. Platný cestovní pas. Vízum pro občany EU není potřeba.
 2. Zaplacení zálohy 50 % z ceny na bankovní účet vedený u FIO banky v českých korunách nebo v eurech a doplacení ceny v hotovosti při příjezdu do Užhorodu.
 3. Mladší 18 let musí mít doprovod starší 18 let.
 4. Pokud máte závažnější zdravotní omezení, musíte nás o tom předem informovat.
 5. Potvrzení o očkování proti COVID-19. Pokud očkovaní nejste, potřebujete negativní testy.

Povinné vybavení:

 1. Turistické (teplé) oblečení a obuv.
 2. Pláštěnka.
 3. Čelovka nebo ruční svítilna.
 4. Finanční rezerva ve výši ekvivalentu 50 EUR.

Doporučené vybavení:

 1. Plavky.
 2. Přezůvky.
 3. Silvestrovské konfety, balonky, ozdoby …
 4. Věci mějte sbalené v ruksaku, nikoliv v kufru nebo jiném zavazadle, s kterým se hůř manipuluje.

Poznámky:

 1. Můžeme zapůjčit 4 ks sněžnic. pokud o to někdo bude mít zájem, pište co nejdříve.
 2. Akce se koná na území Ukrajiny v organizačně problematickém období, je proto možné, že v programu nastanou změny. Pokud bude nutné něco měnit, pokusíme se nabídnout alternativu stejné nebo podobné úrovně. Místě konání odpovídá i kvalita služeb.
 3. Nejsme odpovědni za počasí.
 4. Záloha je, s níže uvedenými výjimkami nevratná. Jestli nebudete moci přijet, můžete za sebe poslat náhradu, jestli nám včas oznámíte, že se vám nepodaří akce zúčastnit, dostanete jako poděkování slevu na některou z příštích akcí. Pokud Ukrajina uzavře hranice nebo akci nebude z naší strany možné z důvodů epidemiologické situace uskutečnit, pak je záloha vratná v plné výši.
 5. Když přijedete do Užhorodu autem, můžete u nás parkovat zdarma. Počet míst je však omezený, proto si je rezervujte v předstihu.

K akci je zřízena stránka na FB: https://fb.me/e/5hSQDXOzE
K pozornosti doporučuji i s ní spojenou diskusi: www.facebook.com/events/402848217940965/?active_tab=discussion

Objednávku můžete učinit buď přes e-mail na adresu petr.zidek@gmail.com
nebo pomocí tohoto formuláře:
https://forms.gle/ygeufVz86Lyb67D98 .

Dotazy směřujte na e-mail petr.zidek@gmail.com, telefon +380963232864 (i Viber a Telegram ), případně soukromou zprávu na fb profil facebook.com/petrzidek

Akce bude opravdu vyšperkovaná po zážitkové stránce s do pohody nastavenou relaxační části programu. Vzhledem k menšímu počtu účastníků bude program flexibilní a pokud máte nějaké speciální přání, můžeme jej do programu zakomponovat. Neostýchejte se mi psát, ptát se, domlouvat.

Na požádání pošlu fotky z starších silvestrovských akcí.

Komentáře