Tokaj – za vínem na koních a v cikánském voze

cikánský vůz v vinařské oblasti Tokaj

Tato akce propojuje vinařskou a koňskou turistiku. Čeká vás zážitková gastronomie v jedné z nejznámějších vinařských oblastí spojená s jízdou na koních nebo koňských povozech. Určeno jak pro jezdce, tak pro lidi, kteří na koni nikdy neseděli.

Akce nabízí také silně romantický prvek a tím je prostředí cikánských táborů, cirkusáků. Celou Tokaj budeme prožívat v prostředí našeho kočovného tábora. Nejenže pojedeme od sklípku do sklípku na vozech (a koních), my budeme spát v maringotkách, jíst jídlo připravované na ohni, budeme žít v táboru a táborem.

Na 3 dny se tedy proměníme v kočovníky toulající se mezi řekami Bodrog a Tisa na Slovensko – Maďarském pomezí, kde se nachází vinařská oblast Tokaj.

Termíny:

 • všechny víkendy během listopadu 
 • další možno vytvořit pro skupinu od 4 lidí

První den (čtvrtek) se musíte v dopoledních hodinách samostatně dopravit do Čierné nad Tisou. Tam jezdí vlaky z Košic (příjezdy 6:51, 8:51, 9:51, 11:51) Do Košic, které jsou dopravní křižovatkou východního Slovenska, jezdí přímé vlaky až z Prahy (státní dráhy, LEO Express, Regiojet), případně autobusy. Doporučuji příjezd 9:51 nebo 11:51. Přestupu v Košicích můžete využít k prohlídce překvapivě pěkného historického centra, tohoto druhého největšího slovenského města. V Čierné nad Tisou vás vyzvedneme na nádraží, po seznámení a malém pohoštění, vás vezeme ke koním a vyrážíme za našim tokajským dobrodružstvím.

Konec programu je večer v sobotu, kdy se můžete vydat domů. Nicméně nocleh je zajištěn do neděle, pak je snídaně a odvážíme vás do Slovenského Nového Mesta, odkud jezdí dostatek vlaků směrem na Košice (trať Čierna n.Tisou – Košice).

Přesouvat po oblasti se budeme na koních a vozech tažených koňmi. Část z vás pojede na koních, část se poveze na vozech. Během dne se budete střídat, pokud budete chtít. Klidně ale můžete jet jen na vozech – jestli se třeba jízdy na koni bojíte – a na koňský hřbet se nechat vysadit jen aby jste měli pěknou fotku.

Během přesunů budeme navštěvovat nejen vinice, ale i jiná přírodně i historicky zajímavá místa.

Každý den bude minimálně jedna ochutnávka vína u menších vinařů, která je v ceně.

Večer (v podvečer) budou větší ochutnávky u nejvýznamnějších producentů tokajského vína. Ty budou volitelné a platit se budou odděleně. Cena závisí na druhu ochutnávky i velikosti skupiny. Průměrně taková ochutnávka stojí okolo 10 EUR za osobu.

Pro ochutnávky vybíráme ty nejzajímavější místa s kvalitním vínem. Vínko budeme popíjet i během dne.

Jídlo budou připravována většinou na ohni v našem kočovném táboře.

Počítáme s tím, že si budete chtít tokajská vína koupit i domů. Zavedeme vás tedy i tam, kde je možné nakoupit tu nejlepší kvalitu za vynikající cenu a to včetně putnových tokajských výběrů.

Pokud by vás bylo 4 a víc, je možné během jara vypsat nový termín.

Cena za den pobytu je 48 EUR. 3 dny tedy stojí 144 EUR. Cena v korunách se přepočítává podle aktuálního kurzu, tedy teď to je 1220 CZK za den.

V ceně je:

 • 3x nocleh v maringotce;
 • jídlo 3 dny;
 • jízda na koních a povozech;
 • instruktáž jízdy na povozech;
 • každý den minimálně 1 degustace u menšího vinaře;
 • nějaké víno na vozech je bezplatně;
 • odvoz z Čierne nad Tisou ke koním.

V ceně není zejména:

 • Doprava do Čierne nad Tisou, kde začíná akce.
 • Doprava domů z Slovenského Nového Mesta, kde akce končí.
 • Večerní volitelné degustace u významných vinařů (cena okolo 10 EUR).
 • Vstupné do hradů a muzeí.

Poznámky:

 • Na akci není potřeba speciální vybavení. Počítejte ale s tím, že se budeme pohybovat převážně venku a přizpůsobte tomu výběr oblečení.
 • Trasy se u jednotlivých akcí mohou lišit. Koňské povozy nejsou vlak, cesty po kterých pojedeme jsou často neudržované, to vše může ovlivnit náš program. Občas se také snažíme i trochu zaexperimentovat.

Akci organizuji s kamarádem Jan Marcisak, který procestoval s cikánským povozem celou Evropu a který vaří na mnou organizovaných akcích  Poloniny Camp na Ukrajině. Slovenská televize o něm a jeho aktivitách natočila několik pořadů. Minulý rok jsme se dohodli na spolupráci a udělali 3 společné akce (2x Tokaj, 1x Silvestr), které se povedly a letos proto pokračujeme, jezdili jsme na jaře, léto jsme vynechali (komáři) a od září jsme spustili akce pro uzavřené skupiny. V listopadu se mohou přihlásit i jednotlivci.

Já – Petr Židek – žiji dlouhodobě (od roku 2018) na bývalé Podkarpatské Rusi, kde organizuji turistické akce, koňskou turistiku a gastro programy.

Pro akci je vytvořena událost na FB: facebook.com/events/604278446598275/

Přihlásit se můžete na e-mailu petr.zidek@gmail.com, dotazy také na telefonu +380962832864 (napojeno na Viber).

K přihlášení lze použít i tento formulář: goo.gl/forms/6FaEbEfha0TaIqYk2


Před akcí „Tokaj“ lze na objednávku udělat akci „Cikáni jdou do nebe – na koních a vozech od Ubľy k Tise

(akce na FB https://www.facebook.com/events/152584755436263/)

Tyto 2 akce na sebe navazují. Je možné zúčastnit se obou nebo jen jedné z nich.


Fotky, postřehy, odkazy  z naší loňské akce s Janem Marcisákem můžete najít v diskuzi na stránce loňské události viz facebook.com/events/1558631410869014/?active_tab=discussion

Komentáře